Zlín, město s bohatou průmyslovou historií, má také dlouhou a zajímavou tradici sběratelství. Od počátku 20. století až po současnost se zde formovaly různé sběratelské komunity a vznikaly významné sbírky. V tomto článku se vydáme na cestu časem a prozkoumáme historii sběratelství v našem městě, představíme významné zlínské sběratele a události, které formovaly místní sběratelskou scénu.

Historický Zlín

Počátky organizovaného sběratelství ve Zlíně

Historie organizovaného sběratelství ve Zlíně je úzce spjata s rozvojem města na počátku 20. století. V době, kdy se Zlín začal díky aktivitám firmy Baťa měnit z malého městečka na významné průmyslové centrum, začaly zde vznikat i první sběratelské spolky.

1921

První filatelistický kroužek

V roce 1921 byl ve Zlíně založen první filatelistický kroužek, který sdružoval nadšence do sbírání poštovních známek. Mezi zakladatele patřil Rudolf Gerbec, zaměstnanec Baťových závodů a vášnivý sběratel.

1928

Vznik Klubu sběratelů starožitností

Pod záštitou Baťova koncernu vznikl Klub sběratelů starožitností, který se zaměřoval především na sběr historických předmětů souvisejících s regionální historií. Klub pořádal pravidelné výstavy v prostorách Společenského domu.

1933

První veřejná sběratelská burza

V roce 1933 se ve Zlíně konala první veřejná sběratelská burza, kde si sběratelé mohli vyměňovat známky, pohlednice a mince. Událost se stala tradičním setkáním, které se konalo každou první neděli v měsíci.

1936

Založení numismatického odboru

Z filatelistického kroužku se oddělil numismatický odbor, který se specializoval na sbírání mincí a medailí. Jeho prvním předsedou byl František Novák, bankovní úředník a významný sběratel regionálních platidel.

Sběratelství v období Baťovy éry

Rozvoj sběratelství ve Zlíně byl výrazně ovlivněn osobností Tomáše Bati a později Jana Antonína Bati. Samotná firma Baťa podporovala kulturní aktivity svých zaměstnanců a sběratelství bylo vnímáno jako vhodný způsob trávení volného času.

Sbírky Tomáše Bati

Málokdo ví, že sám Tomáš Baťa byl vášnivým sběratelem technických vynálezů a strojů. Jeho soukromá sbírka obsahovala modely a prototypy výrobních strojů z celého světa, které studoval a inspiroval se jimi při modernizaci svých továren. Po jeho tragické smrti v roce 1932 byla část této sbírky vystavena v nově založeném technickém muzeu.

Firemní sbírky a archivy

Firma Baťa systematicky budovala své firemní sbírky a archivy. Sbírala reklamní materiály, katalogy, vzorníky obuvi, fotografie a další předměty související s historií podniku. Tyto sbírky se později staly základem Muzea obuvi, které bylo založeno v roce 1940 a patřilo k nejmodernějším podnikovým muzeím své doby.

Zlínské sběratelské výstavy

Ve 30. letech 20. století se ve Zlíně konaly pravidelné sběratelské výstavy, které byly součástí širšího kulturního programu města. Tyto výstavy byly často tematické – například výstava historických pohlednic Zlína, výstava známek s motivy architektury nebo výstava mincí a medailí s regionální tematikou.

Zajímavost

V roce 1937 navštívila zlínskou výstavu filatelie významná osobnost československé filatelie – Václav Pospíšil, autor prvního českého katalogu známek. Během své návštěvy ocenil vysokou úroveň zlínských sběratelů a přednášel o vzácných československých známkách.

Válečné a poválečné období

Druhá světová válka výrazně poznamenala sběratelskou činnost ve Zlíně, stejně jako v celé zemi. Mnoho sbírek bylo během války zničeno nebo ztraceno, některé byly zkonfiskovány nacisty.

Sběratelství během okupace

Během okupace byla sběratelská činnost omezena, ale nikdy zcela nepřestala. Sběratelé se scházeli v soukromí a výměny probíhaly spíše neoficiálně. Některé sbírky byly ukryty před konfiskací. Zajímavostí je, že v této době vzrostl zájem o sběratelství jako formu uchovávání hodnot – lidé skupovali především mince ze vzácných kovů a známky jako investici.

Poválečná obnova

Po válce došlo k postupné obnově sběratelské činnosti. V roce 1947 byl ve Zlíně založen Klub sběratelů, který sdružoval filatelisty, numismatiky i další sběratele. Klub měl v té době více než 80 členů a vydával vlastní informační zpravodaj.

Období komunismu

Po roce 1948 byla sběratelská činnost ve Zlíně, stejně jako v celém Československu, postupně podřízena státní kontrole. Vznikaly oficiální sběratelské organizace pod záštitou ROH (Revolučního odborového hnutí) nebo Svazarmu. I přes ideologické omezení zůstávalo sběratelství populárním koníčkem, který poskytoval určitý únik od každodenní reality.

V 50. letech 20. století byl ve Zlíně (tehdy Gottwaldově) založen Klub sběratelů socialistických zemí, který se zaměřoval na výměnu známek, pohlednic a dalších sběratelských předmětů s partnerskými organizacemi z východního bloku.

Významné zlínské sbírky a sběratelé

V průběhu 20. století vzniklo ve Zlíně několik významných soukromých sbírek, které později obohatily muzejní fondy nebo se staly základem specializovaných expozic.

František Kyselý a jeho sbírka pohlednic

František Kyselý (1882-1969), zlínský knihkupec a nakladatel, vybudoval jednu z největších sbírek historických pohlednic Zlína a okolí. Jeho sbírka čítala více než 2000 kusů a dokumentovala proměnu města od konce 19. století až do 60. let 20. století. V roce 1965 věnoval svou sbírku městu a dnes je součástí fondů Muzea jihovýchodní Moravy.

Josef Vaňhara a jeho numismatická sbírka

Josef Vaňhara (1905-1986), bankovní úředník a později ředitel zlínské pobočky Státní banky, vybudoval cennou sbírku mincí a medailí se zaměřením na platidla používaná na území Moravy. Zvláště cenná byla jeho kolekce tolarů a grošů z období 16.-18. století. Část jeho sbírky je dnes vystavena v numismatické expozici zlínského muzea.

Zdeněk Pokluda a sbírka Baťových materiálů

Historik Zdeněk Pokluda (*1946) shromáždil rozsáhlou sbírku dokumentů, fotografií a předmětů souvisejících s historií firmy Baťa a jejím vlivem na rozvoj Zlína. Jeho sbírka obsahuje mnoho unikátních materiálů, včetně osobní korespondence a neoficiálních dokumentů, které doplňují oficiální archivní fondy.

Současná sběratelská scéna ve Zlíně

Po roce 1989 došlo k výraznému oživení sběratelství ve Zlíně. Vznikly nové kluby a sdružení, obnovila se tradice sběratelských burz a výstav.

Založení klubu Garagconce

V roce 2005 byl ve Zlíně založen sběratelský klub Garagconce, který navázal na bohaté tradice zlínského sběratelství. Klub se zaměřuje na široké spektrum sběratelských oborů a sdružuje sběratele známek, mincí, pohlednic, odznaků a dalších předmětů. Od svého založení pořádá pravidelná setkání, burzy a vzdělávací akce pro veřejnost.

Současné sběratelské trendy

V posledních letech se ve Zlíně rozšířily nové sběratelské obory. Roste zájem o sběratelství historických dokumentů souvisejících s architekturou funkcionalistického Zlína, sbírání vintage módy a designových předmětů z období 20.-60. let 20. století. Mezi mladší generací je populární sběratelství vinylových desek, retro počítačů a herních konzolí nebo limitovaných edic tenisek.

Pravidelné sběratelské akce

V současnosti se ve Zlíně koná několik pravidelných sběratelských akcí. Největší z nich je Zlínská sběratelská burza, která se koná čtyřikrát ročně v prostorách Kongresového centra. Klub Garagconce pořádá každý měsíc členské schůzky spojené s výměnou sběratelských předmětů. Muzeum jihovýchodní Moravy organizuje tematické výstavy ze soukromých sbírek zlínských sběratelů.

Budoucnost sběratelství ve Zlíně

Sběratelství ve Zlíně má silné kořeny a bohatou tradici, na kterou současní sběratelé navazují. Digitalizace a nové technologie přinášejí do sběratelství nové možnosti, ale také výzvy.

Náš klub Garagconce se snaží propojovat tradiční sběratelské obory s moderními přístupy. Pořádáme přednášky o digitální evidenci sbírek, možnostech online prezentace sběratelských předmětů a bezpečných způsobech online obchodování. Zároveň podporujeme mezigenerační výměnu zkušeností a předávání sběratelských znalostí mladší generaci.

V roce 2022 jsme zahájili projekt "Digitální archiv zlínského sběratelství", který si klade za cíl zdokumentovat historii sběratelství ve Zlíně a digitalizovat významné soukromé sbírky. Do projektu se může zapojit každý, kdo vlastní zajímavou sbírku nebo historické materiály související se zlínským sběratelstvím.

Věříme, že sběratelství ve Zlíně má světlou budoucnost. I v době digitálních technologií zůstává touha sbírat, uchovávat a poznávat hluboce zakořeněna v lidské povaze. Sběratelství není jen koníček, ale také důležitý způsob, jak uchovávat hmotné i nehmotné kulturní dědictví pro budoucí generace.

Pokud vás zajímá historie zlínského sběratelství nebo se chcete sami stát součástí této tradice, navštivte některou z našich akcí nebo se přijďte podívat na pravidelné schůzky klubu Garagconce. Rádi přivítáme nové členy a podělíme se o naše znalosti a zkušenosti.