Česká republika a její předchůdci mají bohatou mincovní historii, která sahá hluboko do středověku. Numismatika, neboli sbírání mincí, patří k nejoblíbenějším sběratelským oborům u nás. V tomto článku se podíváme na nejvzácnější a nejhodnotnější mince, které byly na našem území raženy od středověku až po současnost.

Vzácné mince České republiky

Středověké mince

Historie českého mincovnictví začíná v 10. století, kdy první čeští panovníci začali razit vlastní mince. Tyto rané mince jsou dnes nesmírně cenné a vzácné.

Denáry Boleslava I. a Boleslava II.

Mezi nejstarší české mince patří denáry Boleslava I. (935-972) a Boleslava II. (972-999). Tyto stříbrné mince jsou mimořádně vzácné a jejich cena na numismatických aukcích často přesahuje milion korun. Zvláště cenný je denár Boleslava II. s vyobrazením ruky Boží, který je považován za jednu z nejkrásnějších raně středověkých mincí v Evropě.

Pražský groš Václava II.

Pražské groše, zavedené Václavem II. v roce 1300, patří k nejznámějším českým mincím. První ročníky ražby a mimořádně zachovalé exempláře mohou mít hodnotu v řádu desítek až stovek tisíc korun. Zajímavostí je, že díky své vysoké kvalitě a stabilitě se pražský groš stal mezinárodním platidlem, používaným v celé střední Evropě.

Zajímavost

Kutnohorská mincovna, kde se razily pražské groše, byla ve své době jednou z největších a nejvýkonnějších mincoven v Evropě. Na vrcholu své produkce dokázala vyrazit až 2 miliony grošů ročně.

Zlaté mince Karla IV.

V době vlády Karla IV. (1346-1378) byly zahájeny ražby zlatých mincí - dukátů. Tyto mince jsou mimořádně vzácné a na trhu se objevují jen výjimečně. Pokud byste narazili na pravý dukát Karla IV., jeho hodnota by dnes mohla přesahovat 5 milionů korun.

Raně novověké mince

V období raného novověku, zejména v 16. a 17. století, dosáhlo české mincovnictví nebývalého rozkvětu a vytvořilo některé z nejkrásnějších mincí své doby.

Jáchymovské tolary

Jáchymovské tolary, ražené od roku 1520, představují jednu z nejdůležitějších kapitol v historii světového mincovnictví. Tyto velké stříbrné mince se staly vzorem pro mnoho evropských měn a daly jméno i americkému dolaru. Rané jáchymovské tolary, zvláště z prvních let ražby, mohou dnes dosahovat cen v řádu statisíců korun.

Zlaté dukáty Rudolfa II.

Vláda Rudolfa II. (1576-1612) přinesla řadu krásných a dnes velmi vzácných mincí. Mezi nejcennější patří několikanásobné dukáty (5, 10 a více dukátů), které byly raženy především jako reprezentační mince a dary významným osobnostem. Desetidukát Rudolfa II. byl v roce 2020 na aukci v Praze prodán za více než 13 milionů korun.

Mince z období třicetileté války

Třicetiletá válka (1618-1648) přinesla do českých zemí hospodářskou krizi a s ní spojenou inflaci. V té době bylo raženo velké množství méně kvalitních mincí, tzv. "dlouhá mince". Paradoxně, některé mince z tohoto období jsou dnes velmi vzácné, například ražby tzv. zimního krále Fridricha Falckého (1619-1620), jehož vláda trvala jen jeden rok.

Moderní vzácné mince

I ve 20. a 21. století vzniklo několik mimořádně vzácných a cenných mincí, které jsou snem mnoha sběratelů.

Svatováclavský pětidukát 1929

Svatováclavský pětidukát z roku 1929, vydaný k tisíciletému výročí smrti svatého Václava, patří k nejvzácnějším československým mincím. Bylo vyraženo pouze 56 kusů a jejich dnešní hodnota se pohybuje kolem 10 milionů korun.

Zkušební odražky z 50. let

Po měnové reformě v roce 1953 vznikla řada zkušebních odražků, které nakonec nebyly schváleny pro běžnou ražbu. Tyto mince jsou dnes mimořádně vzácné a jejich cena se pohybuje v řádu statisíců korun. Nejcennější je zkušební koruna 1957, které existuje jen několik exemplářů.

Chybotisk na oběžné dvousetkoruně z roku 1993

I v moderní době mohou vzniknout cenné mince kvůli chybám při ražbě. Příkladem je dvousetkoruna z roku 1993 s chybotiskem, kde je vyražena "dvouset" místo "dvěstě". Tato mince může mít hodnotu až 20 tisíc korun, přestože se jedná o běžnou oběžnou minci.

Investiční mince současnosti

Česká národní banka vydává každý rok pamětní a investiční mince, které mohou být zajímavou investicí i pro začínající sběratele.

Zlaté pamětní mince

ČNB pravidelně vydává zlaté pamětní mince v nominálních hodnotách 5000 a 10000 korun. Tyto mince mají limitované náklady a některé ročníky již zaznamenaly výrazný nárůst hodnoty. Například série "Příběhy naší historie" nebo "Hrady České republiky" patří mezi sběrateli k velmi žádaným.

Stříbrné pamětní mince

Stříbrné dvousetkoruny a pětisetkoruny jsou vydávány ve větších nákladech než zlaté mince, ale některé motivy jsou mezi sběrateli velmi populární a jejich hodnota roste. Obzvláště mince s motivy významných osobností nebo historických událostí mohou být dobrou investicí.

Tip pro sběratele

Při nákupu pamětních mincí je důležité dbát na jejich stav. Mince v původním balení ČNB nebo v profesionálním hodnocení (tzv. slabbing) si lépe zachovávají svou hodnotu. Vždy kupujte mince pouze od důvěryhodných prodejců s dobrou reputací.

Nejdražší české mince prodané v aukcích

Níže uvádíme přehled rekordních prodejů českých mincí v posledních letech:

Mince Rok ražby Prodejní cena Rok prodeje
Zlatý desetidukát Albrechta z Valdštejna 1631 18,5 milionu Kč 2023
Svatováclavský pětidukát 1929 10,5 milionu Kč 2019
Desetidukát Rudolfa II. 1608 13,2 milionu Kč 2020
Olomoucký tolar kardinála Dietrichsteina 1619 6,5 milionu Kč 2021
Dvoutolar Leopolda I. 1677 4,2 milionu Kč 2022

Jak začít sbírat české mince

Pro začínající sběratele může být numismatika náročným oborem. Zde je několik tipů, jak začít:

  1. Vzdělávejte se - Než začnete investovat do drahých mincí, nastudujte si odbornou literaturu nebo navštivte numismatické přednášky.
  2. Zvolte si specializaci - Je lepší se zaměřit na konkrétní období nebo typ mincí než sbírat vše bez rozmyslu.
  3. Začněte s dostupnějšími mincemi - Moderní pamětní mince nebo běžnější historické ražby mohou být dobrým startem.
  4. Nakupujte od důvěryhodných zdrojů - Preferujte renomované aukční domy, profesionální numismatické obchody nebo oficiální distributory ČNB.
  5. Investujte do příslušenství - Kvalitní lupy, pinzety, váhy a katalogy jsou pro sběratele nezbytností.
  6. Uchovávejte mince správně - Používejte kvalitní mincovní kapsle, alba nebo vitríny, které chrání mince před poškozením.
  7. Zapojte se do komunity - Členství v numismatických společnostech nebo klubech vám poskytne cenné kontakty a informace.

Náš klub Garagconce pořádá pravidelné numismatické schůzky, kde si mohou sběratelé vyměňovat zkušenosti a prezentovat své sbírky. Pokud máte zájem o české mince, neváhejte nás navštívit!